facebook twitter youtube googleplus
on/off

Δ. Άργους - ΜυκηνώνΕκδηλώσεις: 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Δ. Άργους-Μυκηνών-Πρόγραμμα

ΤΡΙΤΗ 6 ΜΑΪΟΥ

 

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

v 6.00μμ., “Αφιέρωμα στον Οδυσσέα Ελύτη”, 2ο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Γεωργακοπούλου Ευανθία, Μπονταΐτη Φωτεινή

 

 

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

v 6.45μμ., “Τα δεκανίκια”, 3ο Γυμνάσιο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Κουμαδωράκη Βερονίκη

 

v 7.30μμ, “Όλα τα παιδιά του Θεού έχουν φτερά”, 3ο Γυμνάσιο Άργους υπεύθυνος εκπ/κός: Τσακιρόπουλος Εμμανουήλ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΜΑΪΟΥ

 

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

v 6μμ, «Το οριζόντιο ύψος», Πρότυπα εκπ/ρια Αφων Μαλτέζου

υπεύθυνη εκπ/κός: Τζόκα Αγλαΐα

 

v 7.30μμ., “Βρισκόμαστε στον 21ο αιώνα;”, 2ο Γενικό Λύκειο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Σουζάνε Μπυχ

 

 

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

v 9μμ, «Μουσικά Σύνολα», Εκπ/κός όμιλος Αργολίδας ¨Νέο Σχολείο¨

υπεύθυνος εκπ/κός: Νόνης Γιάννης

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 8 ΜΑΪΟΥ

 

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ

v 6.00μμ., “Αφιέρωμα στο Διονύση Σαββόπουλο”, 6ο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Παρασκευοπούλου Ευαγγελία

 

v ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ στις 6.45μμ., «Η συναυλία των εγχόρδων» από το Δημοτικό Ωδείο Άργους Μυκηνών

 

v 7μμ, «Η συναυλία των πνευστών», Μουσικό σχολείο Αργολίδας ¨Ι. Καραμάνος¨

υπεύθυνος εκπ/κός: Δημόπουλος Ηλίας

 

v 7.30μμ., «Καλώντας την άνοιξη με ποίηση και ρυθμούς», Μουσικό σχολείο Αργολίδας ¨Ι. Καραμάνος¨

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Καλποδήμου Καλλιόπη, Κουτρούλη Ουρανία

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΜΑΪΟΥ

 

ΒΙΝΤΕΟ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ

6.00 – 9.00μμ, εκθεσιακός χώρος Μπουσουλοπούλειου κλειστού γυμναστηρίου:

 

v «Η ποίηση του J. Prevert σε σχέση με την πεζογραφία του Ν. Καζαντζάκη», 3ο Δημοτικό σχολείο Άργους

[Στο πλαίσιο του μαθήματος των γαλλικών σε συνεργασία με μαθητές από την αδελφοποιημένη πόλη της Abbeville].

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Μουσταΐρας Παναγιώτης, Σάμπρη Μαρία

 

v «Ραλλού η αλεπού», 3ο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Μουσταΐρας Παναγιώτης, Μποζιονέλου Μαρία

 

v «20’’», 3ο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Μουσταΐρας Παναγιώτης, Ρασσιά Ελένη

 

 

ΕΝΤΥΠΑ

v 6.00μμ, Γυμνάσιο Κουτσοποδίου

«Η μετανάστευση των Αργείων τον 21ο αιώνα»

«Να ζει κανείς ή να καπνίζει!»

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Βελιζιώτη Μαρία, Παπαθανασίου Ελένη

 

 

ΒΙΝΤΕΟΠΡΟΒΟΛΕΣ

v  6.40μμ, «Δίνουμε εικόνες στη μουσική…», 1ο Γυμνάσιο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Αθανασάκου Γιούλα

 

v 7.00μμ, «Δέντρα στο Τημένιο», Εκπ/κός όμιλος Αργολίδας Νέο Σχολείο

υπεύθυνος εκπ/κός: Καχριμάνης Σαράντος

 

 

ANIMATION

v 7.10μμ, “Έκφραση συναισθημάτων μέσα από εικονογραφημένες ιστορίες”, 3ο Γυμνάσιο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Παπαθανασίου Γεωργία

 

 

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ

v 7.20μμ, “Βγες από την εγώπόλη σου”, 3ο Γυμνάσιο Άργους

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Γκαρή Γεωργία, Ζαφείρη Ζωή

 

 

 

ΕΝΤΥΠΑ

v 7.30μμ, “Ανεξίτηλα Μολύβια” , 3ο Γυμνάσιο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Σουζάνε Μπυχ

 

ΧΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

v 7.40μμ, “Όπου με πας”, Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Κεφαλαρίου

υπεύθυνη εκπ/κός: Τσιριγώτη Αικατερίνη

 

v 7.50μμ, “Μιλήστε με τη γλώσσα του σώματος”, 1ο Γυμνάσιο Άργους υπεύθυνη εκπ/κός: Νάσση Μαρίκα

 

 

ΑΛΛΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

v 8.00μμ, “Απαγγελία ποιήματος”, 1ο Γενικό Λύκειο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Διαμαντή Ιωάννα

 

 

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

v 8.15μμ, “Νερό: πηγή ζωής, Ερασίνος ποταμός”, 1ο Γενικό Λύκειο Άργους – περιβαλλοντική ομάδα

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Κανέλα Αλεξάνδρα, Μπερτζελέτου Ρούλα, Τσακιρόπουλος Εμμανουήλ

 

 

ΒΙΝΤΕΟΠΡΟΒΟΛΗ

v 8.30μμ, «Αρχαίοι συγγραφείς. Άργος», ΕΠΑΛ Άργους

υπεύθυνος εκπ/κός: Καλαφάτης Γιάννης

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΜΑΪΟΥ

 

ΜΟΥΣΙΚΟΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

v 6.00μμ., «Αφιέρωμα στη γιορτή της Μητέρας», Πρότυπα εκπ/ρια Αφων Μαλτέζου

υπεύθυνη εκπ/κός: Δεσμίνη Ρένα

 

 

ΜΟΥΣΙΚΑ  ΣΥΝΟΛΑ

v 7.30μμ, “Η χορωδία των χρωμάτων στη σκιά του Λυρκειου όρους”, Δημοτικό σχολείο Λυρκείας

υπεύθυνη εκπ/κός: Καντζάβελου Ελένη

 

v 8.45μμ, «Τραγουδώντας για τα όνειρα μας», 1ο Γυμνάσιο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Κουρουνιώτη Βασιλική

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΜΑΪΟΥ

 

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

v 6.00μμ, “Γκόλφω”, Γυμνάσιο Αυτενεργώ

υπεύθυνη εκπ/κός: Προύντζου Μαρία

 

v 7.30μμ, «Ζητούνται θύματα», Θεατρικός όμιλος Ερμιονίδας

υπεύθυνη: Μαρκάκη Ναταλία

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εικαστικές Δημιουργίες:

6 – 11 Μαΐου 2014

κλειστό γυμναστήριο & θέατρο Μπουσουλοπούλειου Γυμνασίου

 

 

ΕΝΤΥΠΑ

v 2ο Γυμνάσιο Άργους

«Η Διατροφή μας» [αφίσα]

υπεύθυνη εκπ/κός: Δημητρίου Αικατερίνη

 

v 3ο Γυμνάσιο

«Ανεξίτηλα μολύβια»

υπεύθυνη εκπ/κός: Σουζάνε Μπυχ

 

v Γυμνάσιο Κουτσοποδίου

«Η μετανάστευση των Αργείων τον 21ο αιώνα»

«Να ζει κανείς ή να καπνίζει!»,

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Βελιζιώτη Μαρία, Παπαθανασίου Ελένη

 

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

v 3ο Δημοτικό σχολείο Άργους

«Το δάσος» [μικτή τεχνική]

«Καράβι με ανακυκλώσιμα υλικά»

«Ταξιδεύοντας στο βυθό της θάλασσας» [μικτή τεχνική]

«Σκηνογραφούμε τα παραμύθια μας» [μακέτα]

«Οι πόλεις όπως μας αρέσουν» [μακέτα]

«Τα ψηφιδωτά»

υπεύθυνη εκπ/κός: Δημητριάδου Ευλαμπία

 

v 4ο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Ανδρεοπούλου Βασιλική

 

v 5o Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Άργους

«Ο βυθός μας» [ψηφιδωτό]

«Με αφορμή τα έργα του Jean Dubuffet» [κολάζ]

«Το δικό μας στρουμφοχωριό» [κούκλες από εδημερίδα]

«Δημιουργώντας πάνω στα έργα του Vincent Willem van Gogh»

υπεύθυνη εκπ/κός: Κυρικλίδη Ελένη

 

«Κατασκευές παραμυθιών»

υπεύθυνη εκπ/κός: Δημητριάδου Εύα

 

v 7ο Δημοτικό σχολείο Άργους

«Μακέτα του Άργους»

«Αυτοκίνητο»

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Μαρίνη Χρυσούλα, Μαρλαγκούτσου Νατάσα

v Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Κεφαλαρίου

«Κλόουν»

«Μπουκάλια»

υπεύθυνη εκπ/κός: Τσιριγώτη Αικατερίνη

 

 

ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

v 2ο Δημοτικό σχολείο Άργους

«Διάφορα θέματα από το μάθημα εικαστικών 2013-2014»

υπεύθυνη εκπ/κός: Γκαμπριέλ Γκραμά

 

v 3ο Δημοτικό σχολείο Άργους

«Ο δικός μας Matisse»

υπεύθυνη εκπ/κός: Δημητριάδου Ευλαμπία

 

v 4ο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Ανδρεοπούλου Βασιλική, Γκαμπριέλ Γκραμά

 

v 5ο Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Άργους

υπεύθυνοι εκπ/κοί: Ανδρεοπούλου Βασιλική, Δημητριάδου Εύα

 

v Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Κεφαλαρίου

υπεύθυνη εκπ/κός: Τσιριγώτη Αικατερίνη

 

v 3ο Γυμνάσιο

«Επίδραση φωτός σε αντικείμενα & τοπία»

υπεύθυνη εκπ/κός: Παπαθανασίου Γεωργία

 

v 1ο ΓΕΛ Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Διαμαντή Ιωάννα

 

v 2ο ΓΕΛ Άργους

«Γολγοθάς»

«Τίμιος Σταυρός»

«Ελεύθερο θέμα»

υπεύθυνη εκπ/κός: Διαμαντή Ιωάννα

 

v Εκπαιδευτικός όμιλος Αργολίδας ¨Νέο Σχολείο¨

«Βιωματικά Τοπία»

υπεύθυνη εκπ/κός: Σαγκιώτη Βασιλική

 

 

 

 

 

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

v 2ο Γυμνάσιο Άργους

«Τα Κάστρα»

υπεύθυνη εκπ/κός: Καχριμάνη Μαρίνα

 

v 1ο ΓΕΛ Άργους

υπεύθυνη εκπ/κός: Διαμαντή

Γράψτε το σχόλιό σας.